Откриен еден тон kokaин наменет за балканскиот нapko картел

t

Колумбиската управа за борба против дрогата при рутинска проверка во пристаништето Буенавентура открила контејнер во кој имало еден тон кокаин, товарот бил наменет за балканскиот нарко картел, а дестинацијата на бродот била Бугарија.

Кучињата трагачи успеале да откријат психоактивни супстанци во пратката на крзно и кожни производи, објави веб-страницата caracol.com.co.

Прелиминарната истрага утврдила дека кокаинот бил наменет за европскиот картел Балкан, кој понатаму ќе биде дистрибуиран на Запад, во земји како Италија, Франција и Германија, каде би можел да се продаде за околу 75 милиони долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи…

Русија не треба да ја добие војната…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…

Македонија е меѓу подобрите на Балканот: Еве…

Грција има 114.12 тони резерви на злато,…