Откриен нов симптом на омикpон, во тоалетот ќе најдете изненадувачки знак на инфekција

t

Центрите за контрола и превенција на болести потврдија уште еден симптом предизвикан од сојот омикрон.

Корона вирусот предизвикува цела низа различни симптоми, што е прилично збунувачки, но научниците секогаш се трудат да укажат на симптомите кои се јавуваат најчесто, за луѓето да знаат како навреме да ги препознаат, тестираат и третираат.

За сојот омикрон, кој предизвикува нови бранови на пандемии во светот, симптомите се различни од претходните видови, а сега Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) и институтот Џон Хопкинс рекоа дека дијареата може да укажува и на инфекција со омикрон, пренесува The Sun.

Експертите велат дека дијареата кај околу 20% од заразените се јавува веднаш по инфекцијата со омикрон. Дополнително, тие истакнуваат дека овој симптом е почест кај заразените лица кои имаат нарушен имунолошки систем.

Кога станува збор за други симптоми предизвикани од омикрон, она што создава дополнителна компликација е тоа што се работи за симптоми слични на настинки – течење на носот, замор, болки во грлото, главоболка, малаксаност…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…