Објавено на:

Открија една од темите на преговори: Дали Русија и Украина ќе разменуваат затвореници?

t

Размената на затвореници меѓу Украина и Русија е една од опциите во преговорите меѓу двете страни, изјави Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тој додаде дека Украина е подготвена да преговара со Русија во секое време.

Подољак истакна дека во текот на денот ќе биде разјаснета ситуацијата околу хуманитарните коридори. Според него, третата рунда преговори меѓу Украина и Русија би можела да се одржи на 5 или 6 март. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…

Русија е за решение со две држави…

Русија е за регулирање на ситуацијата меѓу…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…