Објавено на:

Официјално: Велика Британија побара исклучување на Русија од Интерпол

t

Министерката за внатрешни работи на Велика Британија Прити Пател испрати писмо до Интерпол со барање следната недела да донесе одлука за итно исклучување на Русија од таа организација.


„Заедно со колегите од Соединетите Американски Држави, Канада, Австралија и Нов Зеланд, денеска напишав писмо во кое побарав од седиштето на Интерпол и неговиот извршен комитет да одлучат оваа недела веднаш да го суспендираат пристапот на Русија до нејзиниот систем“, напиша Пател на нејзиниот Твитер профил.


„Активностите на Русија се директна закана за безбедноста на поединци и меѓународната соработка на безбедносните сили“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…

Убиени 250 “нацисти”, уништени тенкови и ракетни…

93-ти ден од специјалната операција на Руската…

Русија: Еврото и доларот се “токсични” валути

Најдобрите резервни валути во светот, американскиот долар…