Објавено на:

Официјално: Финска и Шведска одредија датум за апликација за членство во НАТО!

t

МНР на Финска: Потпишано барањето за влез во НАТО, Шведска и Финска ќе аплицираат заедно на 18 мај

Министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто, го потпиша барањето за пристапување на земјата во Северноатлантската алијанса. Во исто време, шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави дека Стокхолм и Хелсинки планираат заедно да поднесат барање до НАТО на 18 мај.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама потврди: Дел од новото пристаниште во…

Албанскиот премиер Еди Рама потврди дека дел…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Заменикот МНР на Русија: Само болни луѓе…

Русија се надева на „разумно решение“ на…

Белгија одобри членство на Финска и Шведска…

Советот на министри на Белгија официјално го…

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на…

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од…