Објавено на:

Официјално: Фон дер Лајен официјално е кандидат за втор мандат на чело на ЕК

t

Со 400 гласа „за“ против 89 „против“, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера беше избрана за водечки кандидат на централнодесничарската Европска народна партија (ЕПП) за втор мандат на чело на ЕК. Ова се случи на вториот ден од конгресот во Букурешт на најголемата партија во Европскиот парламент, која се очекува да ја задржи лидерската позиција по изборите за нов состав на ЕП во јуни, пренесе Ројтерс.

Партијата што ќе постигне најдобри резултати на изборите за Европскиот парламент, по правило, го назначува следниот претседател на Европската комисија.

„Остануваат уште 90 дена до денот на изборите. ЕУ е највредното нешто што треба да го зачуваме за идните генерации“, рече Урсула фон дер Лајен на завршната прес-конференција. Таа ги посочи војната во Украина, кризата во Газа и подемот на Кина како главни предизвици со кои се соочува ЕУ.

„Владимир Путин не треба да ја добие војната во Украина. Ќе застанеме покрај Украина на нејзините чекори кон Европа. Само така можеме да ја задржиме безбедната Европа“, рече Урсула фон дер Лајен. И ја истакна потребата од многу повеќе инвестиции во европската безбедност.

Како одговор на прашањето за апелот на Киев до Западот да ги ослободи замрзнатите руски средства во странство кои ќе се користат за обнова на Украина, претседателот на Европската комисија рече дека дебатата на оваа тема е во тек во рамките на Г7 и процесот се уште не е завршен.

На својот конгрес во Рим минатата недела, европската левица – Партијата на европските социјалисти (ПЕС) за свој кандидат за шеф на ЕК го избра актуелниот европски комесар за социјални права и работни места Николас Шмит, кој е претставник на Луксембург во извршната власт во Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Почна интервјуирањето на 42-та кандидати за новиот…

Собраниската Комисија за прашања на изборите и…

Почна амандманската расправа за Предлог Деловникот на…

Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања…

Марија Јаничевска е предложена за директорка на…

Марија Јаничевска е предлог за директорка на…

Софистицираните системи „Пегасус“ и „Предатор“ под лупа…

Денеска истекува крајниот рок до кога надлежните…

(Видео) Возбудлив говор на Урсула во ЕУ…

За време на говорот на Урсула Фон…