ОЈО не планира да гони никого за прикривање на убиството на Тот? Бубевски вели се работи за сплет на околности

t

Додека јавноста бара одговори на милион прашања поврзани со смртта на ракометарот на Бутел Денис Тот, ОЈО нема да поведе постапка кој и зошто се обиде да го сокрие убиството. За обвинителот Гаврил Бубевски тоа што медицинските лица не ги забележале повредите по телото на ракометарот е сплет на околности  при брзиот прием поради тешката состојба на Тот.

Но, во никој случај нема сомневање дека некој сакал да го прикие случајот дека станува збор за убиство, вели за Канал 5 обвинителот Гаврил Бубевски.


И како само Бубевски да е толку сигурен дека „немаме случај“. Понатаму, како и за хрватските, така и за македонските медиуми Бубевски лежерно објаснува дека „едноставно на прв поглед не процениле дека се работи за насилие“ и „така процениле дека се работи за некаква природна состојба која треба да се лекува“.

Едноставно кога го примеле во болницата на прв преглед не процениле дека се работи за насилие извршено врз човекот и така процениле дека се работи за некаква природна состојба којашто треба дас е лекува, после тоа се утврдува од како почина човекот дадена е наредба за обдукција преземени се дополнителни мерки обезбедени се камери за да се покрие целиот настан да се види целата ситуација и утврдено е дека се работи за кривично-правен настан. Кое едно лице е нападнато и за жал на крај е со смртни последици, објаснува Бубевски за  Канал5.

Иако првично медиумите јавија дека ракометарот на Бутел бил претепан, директорката на КАРИЛ Маја Мојсова тврдеше дека немало видливи траги на телото на сега починатиот. Нејзината изјава ја потврди и МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Њујорк: Вооружен маж уби најмалку…

Бројот на загинати се искачи на 10,…

Велешанец му се заканувал на месар дека…

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против…

Хорор: Проститутка ги дрогирала и убивала нејзините…

Анџелина Барини (43) плачеше на суд кога…

Хорор во Москва: Поранешен функционер на Кремљ…

Поранешен функционер на Кремљ и потпретседател на…

Закана по живот за министерот за внатрешни…

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против…