ОЈО Скопје апелира да не се шират непроверени информации за истрагата за Вања и Панче

t

Основното јавно обвинителство Скопје повторно апелира во текот на истрагата за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски да не се шират непроверени информации кои можат да наштетат на постапката, но и дополнително да ја вознемират јавноста.

– Основното јавно обвинителство Скопје е во постојана комуникација и размена на податоци со Институтот за судска медицина. Обдукцискиот наод се уште не е изготвен и доставен до обвинителството. Дејствијата на сите инволвирани се предмет на истрага во моментов за што секојдневно се прибираат вербални и материјални докази кои меѓусебно се споредуваат. Јавното обвинителство апелира во текот на истрагата да не се шират непроверени информации кои можат да наштетат на постапката, но и дополнително да ја вознемират јавноста, велат од ОЈО Скопје.

Малолетната Вања и велешанецот Панче, кои беа пријавени за исчезнати на 27 и 24 ноември беа пронајдени мртви во близина на Велес и Скопје на 3 декември.

За нивното убиство засега се осомничени шест лица, од кои пет се во притвор, а првоосомничениот се чека да биде екстрадиран од Турција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србин избодел со нож едно лице на…

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против…

Обвинител изврши увид на местото на пукањето…

Основното јавно обвинителство Скопје информираше попладнево дека…

Истрага против две лица за илегална трговија…

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

Уапсен дилерот од Куманово кој дивееше во…

Основното јавно обвинителство Куманово поведе истрага против…

ОЈО бара притвор за силувачот на девојче…

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за…