Оcмани наводно oдбил нeпpиcтoeн предлог од Бугарија, се барало откажување од македонскиот јазик

t

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на брифинг со новинарите откри дека минатата година во декември тогашната МНР на Бугарија Екатерина Захариева му дала предлог договор за решавање на спорот меѓу двете земји, јавува репортерот на ТВ21.

Како што рече Османи, два члена биле спорни за нас од тој договор, со кој се барало да потпишеме дека македонскиот јазик произлегува од бугарскиот, а нацијата произлегла од обидот за ослободување од отоманската империја.

Османи додава дека засега нема идеја за потпишување на нов договор со нашиот сосед.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков се налути: Не може македонските служби…

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков се налути…

Најантимакедонската партија во Бугарија протестира против НАТО…

Бугарската полиција денеска се судри со приврзаниците…

Бугарија продолжува да се наоружува: Ќе купуваат…

Владата на соседна Бугарија ја одобри набавката…

По примерот на Македонија и Бугарија го…

По Македонија и Бугарија одлучи да го…

(Фото) Бугарскиот провокатор Виктор Стојанов им се…

Бугарскиот провокатор Виктор Стојанов им се заканува…