Павел: Западот го прекрши ветувањето за Украина

t

Киев никогаш не добил соодветни резерви на артилериска муниција и проектили со долг дострел, тврди Петр Павел.

Неуспехот на Западот да и обезбеди на Украина доволно оружје за да го продолжи конфликтот со Русија, ја попречува способноста на Киев да спроведе големи воени операции, изјави чешкиот претседател Петр Павел.

Во интервјуто за италијанскиот весник „Кориере дела сера“ во понеделникот, чешкиот лидер го обвини Западот дека не прави доволно за да ја поддржи нестабилната контраофанзива на Украина за враќање на поранешните територии од Русија.

„За жал… не ги исполнивме нашите ветувања дека ќе ги снабдуваме Украинците со артилериска муниција, обуката за Ф-16 [борбените авиони] не се одвива толку брзо како што треба“, рече Павел, кој е поранешен генерал на НАТО.

Тој додаде дека додека Франција и ОК му обезбедиле на Киев ракети со долг дострел Storm Shadow – за кои руските власти велат дека биле користени за цел на цивилна инфраструктура – Германија досега бавно го следи примерот и испраќа свои ракети Taurus со долг дострел.

„Ова создава нерамнотежа во испораките и неизвесноста на украинската страна не е добра основа за воено планирање“, изјави чешкиот претседател.

Павел, исто така, се присети на неговото јулско предупредување дека Украина во суштина имала само еден истрел за да подигне голема контраофанзива, и поради тоа што е „скапа, бара [и] одзема време“, и поради политички размислувања.

„Моето размислување беше засновано на набљудувањето дека следната година ќе има избори во Русија, во Соединетите држави, а потенцијално и во Украина“, рече тој. Павел посочи дека претстојната зима ќе биде „исклучително тешка“ за Украина поради големата штета на инфраструктурата предизвикана од руските напади.

Земјите, исто така, ќе станат поневолни да ја поддржат Украина бидејќи „чувството на фрустрација ќе расте“, тврди чешкиот лидер, додавајќи дека „природно, тоа создава ситуација што не е многу поволна за продолжување на контраофанзивните операции“.

Според Павел, зимата ќе и даде време на Русија да закрепне и да ја обнови армијата, откако веќе значително го зголеми своето воено производство.

Украинската контраофанзива е во тек од почетокот на јуни, но не успеа да постигне значителен напредок, и покрај тоа што беше зајакната со голема количина на опрема на НАТО.

Кон крајот на октомври, Москва тврдеше дека Киев изгубил повеќе од 90.000 војници од почетокот на офанзивата, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека жртвите на Украина достигнале повеќе од 13.000 војници само во ноември.

Валериј Залужни, највисокиот украински генерал, неодамна изјави дека непријателствата дошле до ќор-сокак во стилот на Првата светска војна, при што бројни украински функционери ги обвинуваат нивните тешкотии поради доцнењето во испораката на оружје од Запад, што и овозможи на Москва да постави застрашувачка одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…