Падна уште блок на Косовската електрана, уште два се со технички пpoблеми

t

Падна уште една производна единица во Косовската енергетска корпорација (КЕК), а технички проблеми има во уште два блока, јавуваат Репортери.
Порталот наведува дека е падната производната единица А5 во електраната Косово А и потсетуваат дека блокот Б2 во електраната Косово Б нема да работи до 20 јануари.
Собранието на привремените институции во Приштина во четвртокот прогласи вонредна состојба поради енергетската криза, со што парламентот ја поддржа владината одлука за вонредни мерки со кои се воведуваат рестрикции за електрична енергија, кои вклучуваат ограничувања за снабдување со електрична енергија и посебни обврски на енергетските компании.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ги притискаат и Србија и Косово:…

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска…

И Бошњаците бараат заедница на бошњачки општини…

Освен Србите на територијата Косово, загрозени се…

Нова поддршка за Косово: Ѓукановиќ силно ја…

Црногорскиот претседател во заминување Мило Ѓукановиќ денеска…

(Видео) Вучиќ никогаш поостар кон Западот: ЗАЕМНО…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ преку својот…

И Курти попушта: Го прифаќаме предлогот на…

Косовскиот премиер Албин Курти, по средбата со…