Објавено на:

Пак ја заобиколи Македонија: Гугл вложува милијарда долари во телекомуникациска компанија во Индија

t

Ова вложување на компанијата ќе и донесе околу доминација од околу 75% на индискиот пазар на паметни телефони. Американската технолошка компанија „Google“објави дека ќе вложи до милијарда долари во индиската телекомуникациска компанија „Bharti Airtel“, јавува АА.

Во соопштението на „Google“ се вели дека компанијата продолжува да инвестира во дигиталниот систем на Индија.

Компанијата во 2020 година основа „фонд за дигитализација“ за Индија, а се наведува дека во „Bharta Airtel“ како дел од тој фонд ќе се инвестираат до милијарда долари.

Во соопштението на „Bharti Airtel“ се вели дека целта на инвестицијата е да се обезбеди достапен пристап до паметни телефони во различни ценовни рангови и да се развијат „5G“ и „cloud“ услугите.

„Google“ објави во 2020 година дека планира постепено да инвестира десет милијарди долари во Индија во текот на пет до седум години како дел од својот „фонд за дигитализација“.

Во јули 2020 година, компанијата објави дека ќе инвестира 4,5 милијарди долари во најголемиот индиски оператор „Jio“.

Се вели дека инвестицијата на „Google“ во „Bharti Airtel“ по онаа во „Jio“ ќе донесе доминација на околу 75 отсто од индискиот пазар на паметни телефони, пренесе Аваз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Нова криза во најава: Индија планира ограничување…

Индиските власти планираат да ги продолжат ограничувањата…

Повторно “врие” ситуацијата на границата меѓу Кина…

Ситуацијата меѓу Индија и Кина во западниот…

Колку сиромашните осиромашуваат, толку богатите се богатат:…

Секој десетти човек во светот е гладен,…

(Видео) Крави се шетаат низ владините згради…

Добротворните организации, кои управуваат со засолништата за…