Пандемијата yби преку 1 милион луѓе во источна Европа

t

Смртните случаи од коронавирус во Источна Европа надминаа 1 милион во четвртокот, според извештајот на Ројтерс, бидејќи варијантата Омикрон се закануваше да го зафати регионот.

Три од петте земји кои пријавуваат најголем број дневни смртни случаи во Европа се од исток, вклучувајќи ги Русија, Полска и Украина, покажаа податоците на Ројтерс до четвртокот.

„Се плашам бидејќи се работи за огромен број дневни смртни случаи – огромни, незамисливи“, рече Божена Адамович, пензионер од Варшава.

Источна Европа сочинува 39% од населението во регионот и има пријавено повеќе од половина од вкупните смртни случаи поврзани со Ковид во Европа, според извештајот на Ројтерс.

Бројот на загинати во Источна Европа достигна 1.045.454 во четвртокот, во споредба со 1.873.253 во цела Европа.

Регионот ги опфаќа Белорусија, Бугарија, Чешка, Унгарија, Молдавија, Полска, Романија, Русија, Словачка и Украина.

Релативно малку случаи на Омикрон се откриени во Источна Европа, за разлика од Западна Европа каде дневните случаи соборуваат рекорди.

Полска објави 794 смртни случаи поврзани со Ковид во средата. Тоа беше рекордно високо ниво за четвртиот бран на пандемијата, иако бројката можеби е надуена поради одложеното известување поради Божиќ.

Д-р Михал Сутковски, портпарол на Колеџот за семејни лекари во Полска, ја обвини зголемената бројка во Полска поради преоптоварениот здравствен систем, недостатокот на знаење и релативното неподготвеност да се вакцинираат во споредба со Западот, вклучително и за најранливите групи.

„За жал, Омикрон се приближува. Тоа ќе дојде порано или подоцна… и тогаш бројот на смртни случаи може драстично да се зголеми, бидејќи, за жал, ќе има ефект на обем“, рече тој, додавајќи дека забележал зголемен интерес за вакцинирање во последните недели.

Русија го престигна Бразил и има втор најголем број на смртни случаи во светот од пандемијата Ковид-19, зад Соединетите држави, покажаа податоците од руската државна статистичка служба и пресметките на Ројтерс во четвртокот.

Службата за статистика, Росстат, соопшти дека 87.527 луѓе починале од причини поврзани со коронавирус во ноември, што го прави најсмртоносниот месец во Русија од почетокот на пандемијата. Прочитај повеќе

На глобално ниво пандемијата уби повеќе од 5,7 милиони луѓе.

Според министерот за здравство Михаил Мурашко, Русија вакцинирала речиси 55 отсто од населението со најмалку едно вакцинирање.

Ана Попова, шеф на руското државно тело за заштита на потрошувачите, изрази загриженост за потенцијалното влијание на 10-дневните новогодишни празници.

„Со оглед на претстојните новогодишни празници, кога бројот на контакти меѓу луѓето веќе се зголемува, ризиците од ширење на новиот вид Омикрон сигурно ќе се зголемат“, рече таа во вторникот.

Чешката Република и Унгарија се на врвот на стапките на вакцинација во регионот со речиси 64% од вкупното население на двете земји кои примиле најмалку една вакцинација. Украина има најниска стапка со скоро 33% од нејзините жители кои примаат единечна доза, според Our World in Data

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро…

Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би…

Франција повеќе не е заинтересирана да разговара…

Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор…

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против…

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката…

Урнебесно – Само во Бугарија: Жена паркираше…

Постара жена го „слетала“ автомобилот на друг…

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…