Објавено на:

Папата се молеше за Украина па даде поддршка на геј лицата

t

Папата Франциско денеска им порача на родителите да ги поддржат своите деца доколку се геј и „да не се кријат во став на осуда“ за време на неговата неделна аудиенција со јавноста.

85 годишниот Папа ги повика семејствата никогаш да не ги осудуваат своите деца од која било причина, вклучително и поради нивната сексуална ориентација.

За време на неделната аудиенција во Ватикан,тој откри дека боледува од воспалени лигаменти на десното колено што го попречува неговото движење.

Папата, исто така, се молеше за мир во Украина, повикувајќи на дијалог да надвладее над партиските интереси за да се реши ќор-сокакот на Западот со Русија.

Говорејќи од централната сцена на салата Павле VI во Ватикан, Френсис рече: „Мислам на родители со деца со болести, дури и со трајни болести – колку болка.

„Родителите кои гледаат различни сексуални ориентации кај своите деца, како да се справат со ова, како да бидат на нивна страна и да не се кријат во осудувачки став“. рече Папата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Њу Јорк Тајмс: Првите тенкови Абрамс пристигнаа…

Првите тенкови Абрамс веќе пристигнаа во Украин…

Киев очекува дека САД, ЕУ и ММФ…

Украина очекува дека покрај воената помош, САД…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш: Војната во…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш му кажале…

(Фото) Ноќеска нов напад на Одеса со…

Ноќеска руските воздушно космички сили изведоа нов…

Русија тврди дека уништиле тенк Леопард со…

Руски извидници во Запорожје тврдат дека уништиле…