Објавено на:

Папата се молеше за Украина па даде поддршка на геј лицата

t

Папата Франциско денеска им порача на родителите да ги поддржат своите деца доколку се геј и „да не се кријат во став на осуда“ за време на неговата неделна аудиенција со јавноста.

85 годишниот Папа ги повика семејствата никогаш да не ги осудуваат своите деца од која било причина, вклучително и поради нивната сексуална ориентација.


За време на неделната аудиенција во Ватикан,тој откри дека боледува од воспалени лигаменти на десното колено што го попречува неговото движење.

Папата, исто така, се молеше за мир во Украина, повикувајќи на дијалог да надвладее над партиските интереси за да се реши ќор-сокакот на Западот со Русија.

Говорејќи од централната сцена на салата Павле VI во Ватикан, Френсис рече: „Мислам на родители со деца со болести, дури и со трајни болести – колку болка.

„Родителите кои гледаат различни сексуални ориентации кај своите деца, како да се справат со ова, како да бидат на нивна страна и да не се кријат во осудувачки став“. рече Папата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинските воени сили се заканиле на границата…

Гувернерот на Курската област Роман Старовојт изјави…

Владата на Црна Гора испрати воена и…

Владата на Црна Гора испрати воена и…

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…

(Видео) Командата не’ предаде, нема муниција, нема…

Потресно видео се појави на You Tube…