Објавено на:

Папата Франциско: Орбан ми кажа дека Путин има намера да ја заврши војната на 9 мај

t

Папата Франциско изјавил дека унгарскиот премиер Виктор Орбан му рекол кога се сретнале кон крајот на април дека рускиот претседател Владимир Путин планира да стави крај на инвазијата на Украина на 9 мај, кога Русија го одбележува Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна.

„Орбан, кога го сретнав, ми рече дека Русите имаат план дека сè ќе биде готово на 9 мај. Тоа би ја објаснило и стапката на ескалација деновиве. „Затоа што сега не е само Донбас, тоа е Крим, Одеса, заземањето на црноморското пристаниште Украина, тоа е сè“, рече папата во интервју за „Кориере дела сера“, пренесува Си-ен-ен.

Тој додаде дека нема доволно волја за мир.

„Јас сум песимист, но мораме да ги преземеме сите можни чекори за да ја запреме војната“, изјави поглаварот на Римокатоличката црква.

Тој повтори дека е подготвен да отпатува во Москва и да се сретне со Путин, споредувајќи ја војната во Украина со геноцидот во Руанда.

„Сè уште не добивме одговор и сè уште инсистираме, иако се плашам дека Путин не може и не сака да ја имаме таа средба сега. Но, толкава бруталност, како да ја спречиме? Истото го доживеавме и со Руанда пред 25 години“, рече папата.

Тој додаде дека засега нема да патува во Киев, туку ќе испрати свој претставник.

„Прво треба да одам во Москва, прво да се сретнам со Путин. Но, јас сум и свештеник, што да правам? Ќе направам сè што можам. Ако Путин ја отвори вратата“, рече папата.

Западните власти веруваат, како што претходно денеска објави Си-ен-ен, дека Путин би можел формално да ѝ објави војна на Украина на 9 мај, што ќе му овозможи целосно да ги мобилизира резервните сили и да регрутира регрути.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија бара помош од Казахстан во бензин…

Русија побара од Казахстан да биде подготвен…

(Видео) Америка го виде затемнувањето на Сонцето:…

Милиони луѓе долж тесниот коридор од Мексико…

Јован Митрески: Пендаровски е идниот претседател на…

Стево Пендаровски е чесен, модерен политичар, одговорен…

Шефот на НАТО: Ако Босна и Херцеговина…

Босна и Херцеговина е земја која го…

(Видео) Јакимовски како претседател гарантира сигурен пласман…

Земјоделците во мене ќе имаат сигурен заштитник!…