Парите од мекиците на виделина: Со гаранција од 192 илјади евра е укинат куќниот притвор на Рашковски

t

Советот на Апелацискиот суд Скопје, составен од судиите Тања Милева, претседател на советот, Ѓоко Ристов и Лирие Елези Ајрулау, членови на советот, ја уважи жалбата на првообвинетиот во случајот „Софтвери”, Драги Рашковски и му ја укина мерката куќен притвор. Во одлуката на скопска апелација се вели и дека се прифаќа понудената гаранција од страна на обвинетиот Рашковски, во вкупен износ од 192.980,00 евра, што се состои од ставање хипотека на недвижен имот.

Во одлуката на Апелацискиот суд се наведува дека обвинетиот по укинување на мерката притвор има обврска да се јавува секој работен прв понеделник во месецот во 10 часот, на овластено службено лице при Основен кривичен суд Скопје – Одделението за организиран криминал и корупција.

-Привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државната граница на име на обвинетиот Д. Р. од С., односно забрана за нејзино издавање, стои одлуката на Апелациониот суд Скопје.

Исто така, во образложението на одлуката се вели дека Мерките на претпазливост ќе траат додека постои потреба од тоа, а најдолго до правосилноста на пресудата, а судот по службена должност на секои два месеци преиспитува дали има потреба за траење на мерката на претпазливост.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Четворица косовски Срби обвинети за тероризам, поради…

Специјалното обвинителство на Косово подигна денеска обвинение…

Орбан: Украина нема да може да ја…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

УЖАС: Маж држел како робови возрасен човек…

34-годишен маж од Србија е обвинет дека…

(Видео) Советниците на ДПМНЕ во Карпош блокираат…

Најавата за блокада на буџетот на Општина…

ЕУ дава 1.8 милиони евра за Албанија,…

Високиот претставник на Европската унија за надворешна…