Објавено на:

Партијата на Зеленски: Залужни нема план и мора да си оди

t

Врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни нема воен план за 2024 година и затоа мора да поднесе оставка. Ова го изјави заменик-шефот на Врховниот комитет на Рада за национална безбедност и одбрана, пратеничката од владејачката партија „Слуга на народот“ Маријана Безуглај на својата Фејсбук страница, повикувајќи се на „нејавна дискусија“ со армијата.

„Да, врховниот командант на вооружените сили на Украина не можеше да даде план за 2024 година. Ниту голем ниту мал, ниту асиметричен ниту симетричен. Армијата едноставно кажа дека треба да прима најмалку 20 илјади граѓани месечно,” тој пишува.

Според неа, „овој проблем растел во текот на летото и на состаноците на штабот и во парламентот при планирањето на буџетот за 2024 година“.

„Оваа дискусија не беше јавна, но тензијата растеше, а сега ситуацијата е таква што ако воениот врв не може да претстави никаква идеја за 2024 година, а сите нивни предлози за мобилизација се сведуваат на тоа дека се потребни повеќе луѓе без и најмал предлог за промени во системот на вооружените сили на Украина, тогаш таквото раководство мора да си замине“, напиша пратеникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Континуираната финансиска поддршка од ЕУ ќе…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека…

Зеленски го повика Западот на обединет фронт…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во Давос…

Украински медиуми: Пронајден уред за прислушкување во…

Уред за прислушување случајно бил пронајден во…

Зеленски им порача на критичарите „да одат…

Од лидерот беше побарано да одговори на…

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…