Објавено на:

Партијата на поранешната канцеларка Меркел: Треба да се задржат врските со Русија – Тие не се наш непријател

t

Германските опозициски демохристијани (ЦДУ) се против целосно блокирање на увозот на руски гас и нафта и за задржување на културните врски со земјата, и покрај војната во Украина, соопшти денеска шефот на ЦДУ Фридрих Мерц.

– Во моментов не размислуваме за зголемување на санкциите во однос на снабдувањето со енергија од Русија, рече Мерц по состанокот на раководството на партијата во Сент Ингберт во западната германска покраина Сар, пренесува агенцијата ДПА.

Дискусијата во партијата, која со децении доминира во германската политика, но моментално е во опозиција, продолжува, рече Мерц. – Ако оваа војна продолжи, ако продолжат бруталностите извршени врз цивилното население, ние сме отворени за идејата да се искористи и ова средство, рече тој.

ЦДУ, исто така, е против прекинување на културните врски со Русија, со едногласност меѓу лидерите на ЦДУ дека не треба да се палат сите мостови, рече Мерц. – Сакаме да останеме во контакт со оние од културната област кои сакаат да продолжат со нас секаде каде што е можно, рече тој.

– Русија не е наш непријател. Таму има деспотска влада, криминален режим кој сега ја води оваа војна на агресија, рече тој, нагласувајќи дека ЦДУ прави разлика меѓу владата и населението.

Одразувајќи ја широко распространетата загриженост за зголемувањето на цените на енергијата, раководството на ЦДУ усвои едногласна резолуција со која ја повикува коалицијата на левиот центар да ги следи цените на енергијата во Германија и дополнително да го олесни товарот на населението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам:…

Русија и Виетнам се договорија да не…

(Видео) „Шота машала“ среде Германија

Албанските навивачи во Германија го изиграа познатиот…

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…