Партијата помила од платата: Дали директорите на образовните институции ќе го бојкотираат генералниот штрајк?

t

Имаме коректна комуникација со министерот за образование и наука, но ако до 15 март не го добиеме бараното покачување на платата, ќе ја прекинеме наставата со генерален штрајк, изјави за „Слободен печат“ првиот човек на СОНК, Јаким Неделков.

Најниската плата на еден наставник е 24.500 денари, а со покачувањето кое го бара СОНК оваа сума би се искачила на повеќе од 40.000 денари.


Тој повикува на единство помеѓу наставниците без разлика од која политичка партија се, а директорите ги повикува да не го бојкотираат шрајкот.

Доколку не се реши проблемот до 15 март, Советот на СОНК ќе донесе одлука врз основа на постигнатите резултати. Сметам дека наставниците се сплотени без разлика на политичките партии. Од директорите очекувам сè, дури и притисок врз наставниците, но ако го направат тоа, ќе биде срам за нив, изјави Неделков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Учениците ќе имаат и дигитални и печатени…

Министерот за образование Јетон Шаќири, одговарајќи на…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Добра вест: Наставниците ќе земат цела плата…

Прифатени се сите препораки на посредникот кој…

Ковачевски го поздрави договорот меѓу СОНК и…

Премиерот Димитар Ковачевски го поздрави договорот за…

НАЈНОВА ВЕСТ: Се договорија СОНК и МОН…

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, вечерва…