Пекевски: Сметам дека после јуни Албанија ќе се одвои од пакетот за влез во ЕУ

t

Политичкиот аналитичар Синиша Пекевски смета дека бугарското вето не е став на Бугарија.

-Позади политиката на Бугарија стојат други држави што не дозволуваат да се крене тоа вето. Си има некои што не сакаат притисок врз нив и не сакаат „канцерогена држава“. Сега вие да внесете таква земја, може да доведе проблем во ЕУ. Процесот ќе го одвојат. Сметам дека после јуни Албанија сама ќе продолжи по патот на прием, за разлика од нас. Верував дека после посетата на Петков нови ветришта ќе продуваат, но не е така. Ветото 99% во јуни нема да се крене. Кај нас атмосферата е дека на секои шест месеци имаме дека сега ќе се крене ветото, вели Пекевски во емисијата „Само вистина“.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прванов: Со кревање на ветото Бугарија ја…

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов, повика на…

Во ЕУ ќе се зајакнат македонскиот идентитет…

Министерката за европски прашања на Република Финска…

Рама: Или прифатете го францускиот предлог или…

Албанија ја повика Македонија да го прифати…

Во среда ќе се прска против комарци…

Градот Скопје ги известува граѓаните дека на…

Тасевски: Пендаровски, ми се гади од тебе,…

Стево да ти кажам сега нешто без…