Пендаровски: Очекувам поддршка од сите етнички заедници заради политичкиот кредибилитет 

t

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за „Тема на денот” на Сител ТВ истакна дека тој ја очекува поддршката од сите етнички заедници, затоа што како што посочи, никој не може да стане претседател ако не добие широка граѓанска поддршка.

„На изборите ја очекувам поддршката од сите етнички заедници и од сите политички партии кои се репрезенти на тие етнички заедници. Многу пати сум го кажувал тоа и го тврдам: не можеш да станеш претседател ако не те поддржат сите, во една значајна бројка” посочи Пендаровски.

Според Пендаровски, широката поддршка е нужна не само заради одзивот туку пред се и за понатамошниот политички легитимитет и кредибилитет на претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Деспотовски: Оставката на Ковачевски е задоцнет чекор,…

Јован Деспотовски, актуелен директор на ТИРЗ и…

Седница на ИО на СДСМ: Отчетен Конгрес…

На 23 та седница Извршниот одбор на…

(Видео) Атанасовски: На СДСМ ѝ треба лидер…

СДСМ треба да најде профил на човек…

Атанасовски: Овие пратеници на СДСМ не можат…

Една од кардиналните грешки на СДСМ е…

(Видео) Атанасовски во „Тешки муабети“: Црвенковски го…

Ако одиме во теорија на заговор, велат…