Пендаровски по повод 16 Мај: Да создаваме современи општества, без дискриминација

t

Овој датум нè потсетува дека нема простор за кршење на човековите права, антициганизмот, дискриминацијата. Наша одговорност е да создаваме современи општества, промовирајќи ги човековите слободи и права, хуманоста и меѓусебното почитување, напиша на Фејсбук претседателот Стево Пендаровски по повод 16 Мај, Денот на отпорот на Ромите.

-Денеска се потсетуваме на 16 мај 1944 година, денот на храбриот отпор на Ромите за време на Втората светска војна. Овој датум го означува нивното спротивставување на идеологијата на нацистите, како и борбата за живот. Вооружени со чекани, лопати и дрвени предмети, неколкуте илјади ромски затвореници, мажи и жени, се спротивставиле на планираното погубување од страна нацистите во концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау, наведува Пендаровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Дискусија за заедничко дејствување против климатските промени…

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Евроамбасадорот Гир му го презентира Извештајот на…

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска му го презентира…

Пендаровски се сретна со Фон дер Лајен,…

Како што соопшти прес-службата на претседателот, тие…