Пендаровски: Резултатите не се такви какви што ги очекувавме

t

Резултатите не се такви какви што ги очекувавме истакна вечерва на прес-конференција кандидатот за претседател поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски.

„Од утре продолжуваме со средби со граѓаните и тргнуваме од нула. Имаше 7 кандидати и тоа е причината што се поделија гласовите. Мојата задача ќе биде како и изминатите 20 дена, да го промовирам концептот во кој верувам. Ги охрабрувам граѓаните да излезат во втoриот круг“, кажа Пендаровски.

Додаде дека во вториот круг очекува повеќе граѓани да го прифатат концептот во кој длабоко верува.

„Очекувам уште поголем одзив. Нема да барам договор со другите кандиати за механичко префрлување на гласовите. Никогаш не сум го правел тоа, ниту сега планирам, за да механички преземам од било кого. Едноставно на сите граѓани ќе им го презентирам мојот концепт. Ќе одбијам било каков обид за нудење на квантум на гласови – тоа би било големо понижување на граѓаните“, кажа тој.

Анализите, како што рече, ќе покажат „дали граѓаните го казнија него поради СДСМ“.

Потенцира дека нема да има пауза, ниту одмор за него до вториот круг од изборите.

„Од утре се гледаме на терен“, порача Пендаровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Малолетници се степале во локал на Бит…

На 23.05.2024 во 20.00 часот во СВР…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Димитров сподели фотографија: Џес Бејли е повторно…

Поранешниот амбасадор  на САД Џес Бејли повторно е во…

Украина ослободи 50 затвореници под услов да…

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи…