Пендаровски смирува: Ќе се донесат измени на законот возачките дозволи да важат уште 10 месеци

t

Претседателот на државата Стево Пендаровски во изјава за медиумите рече дека ќе се продолжи важноста на возачките дозволи за 10 месеци.

„Можам да ве информирам дека сите пратенички групи безмалку сите дадоа поддршка, денеска во 17 или 18 часот е закажана седница на парламентот колку што јас знам, на која ќе се донесе измена на законот за возачки дозволи со која ќе се продолжи рокот за важење во внатрешноста на државата. Мислам дека во законот ќе стои 10 месеци плус, треба да се сменат во тие 10 следни месеци околу 270 илјади возачки дозволи и тоа е изводливо“, изјави Пендаровски.

Како што додаде Пендаровски, добро е што се оди конечно во добра насока и што партиите постигнаа консенуз коj што е од значењее за сите граѓани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски смирува: Ќе се донесат измени на…

Претседателот на државата Стево Пендаровски во изјава…

Ова се измените – еве до кога…

Со 89 гласа ЗА, пратениците ја изгласаа…

Шефицата на ММФ очекува пониски каматни стапки…

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ – IMF) сега…

Владата повторно им реализира проекти на градоначалниците…

Владата повторно им реализира проекти на градоначалниците…

Првата порака на новиот претседател на Финска:…

Новоизбраниот претседател на Финска, Александар Стуб изјави…