Пендаровски ја пpeкрши резолуцијата на македонското Собрание за спорот со Бугарија?

t

Драган Ковачки, полковник на АРМ кој е и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека со својата вчерашна изјава претседателот на државата, Стево Пендаровски ја прекрши резолуцијата на македонското Собрание за спорот со Бугарија.

-Аналитичарот Пендаровски штотуку ја погази резолуцијата што е донесена во Парламентот со поддршка на сите партии. Политички и интелектуален очајник, однароден, пишува Ковачки.

Финалното решение со Бугарија треба да биде претставено пред пратениците. Мора да влезе во Законодавниот дом, за него да се дебатира и да се гласа со мнозинство, но не двотретинско зашто тоа е многу тешко да се добие, изјви вчера претседателот Стево Пендаровски.

Граѓаните од двете страни, и од македонска и од бугарска, оценува претседателот, мора да знаат за што се преговара.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…