Пендароски како прав татко на нацијата: Го осудувам палењето на бугарскиот клуб “Иван Михаилов” во Битола

t

По Министерството за надворешни работи, и претседателот Стево Пендаровски излезе со осуда на опожарувањето на влезната врата на просториите на културно-информативниот центар „Иван Михаилов“ во Битола.

„Најостро го осудувам палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола. Ваквите чинови се провокација и не одат во прилог на унапредување на односите со Бугарија. Ги повикувам надлежните институции да спроведат брза и детална истрага, да ги преземат сите потребни мерки, да се откријат и санкционираат сторителите“, порача Пендаровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дискусија за заедничко дејствување против климатските промени…

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати…

Евроамбасадорот Гир му го презентира Извештајот на…

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска му го презентира…

Пендаровски се сретна со Фон дер Лајен,…

Како што соопшти прес-службата на претседателот, тие…

Пендаровски: Да ги надминеме поделбите и да…

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните…

Пендаровски им порача на Обединетите нации да…

Секоја година, во овој период, очите на…