Објавено на:

Пензиониран руски генерал ја предупредува Америка: Ја правите истата грешка која ја направи Хитлер

t

Соединетите Американски Држави ризикуваат да ја повторат грешката на нацистичка Германија барајќи поддршка од Романија за притисок врз Русија, предупреди пензионираниот руски капетан од прва класа Василиј Дандикин.

Заменик-државниот секретар на САД Венди Шерман и романскиот министер за надворешни работи Богдан Ауреску разговараа телефонски, а темата беа заедничките акции за „одвраќање на руската агресија на источното крило на НАТО“. Двете страни се согласија да соработуваат за безбедносните прашања во Црното Море.

Како што забележа Василиј Дандикин за руските медиуми, состојбата на романската морнарица не е баш пожелна, но не може да се окарактеризира како најлоша во Црното Море. Романската морнарица, на пример, е супериорна во однос на украинската морнарица и има пристојна флота од бродови. Меѓутоа, САД не ги привлекуваат можностите на воените бродови на Романија, туку нејзините поморски бази.

„САД се повеќе заинтересирани за романската инфраструктура и комуникациите во Црното Море. „Бидејќи оваа земја може да го користи Црното Море, за разлика од Американците, кои таму можат да поставуваат воени бродови не подолго од 21 ден, Вашингтон сака да ги искористи можностите на романските поморски бази“, објасни капетанот Дандикин.

Покрај користењето воени објекти, Вашингтон би можел да тргне и на патот на зајакнување на романската морнарица за да го зголеми притисокот врз руската Црноморска флота. Соединетите Американски Држави можат да го направат тоа со испраќање на свои застарени бродови, кои ги чуваат во резерва.

„САД можат да пренесат стари фрегати. Тие се застарени, но не толку застарени што не можат да се користат. Ова е исто испумпување оружје како во случајот со Украина, само копнените компоненти се префрлаат во Киев, а ова е морнарица која може да се користи нашироко против Русија. „Оваа опција секогаш постои во САД“, рече Дандикин.

Сепак, тој предупредува дека САД ризикуваат да си наштетат со насочување на воената соработка со Романија против Русија.

„Вашингтон може да ја повтори грешката на лидерот на нацистичка Германија, Адолф Хитлер, кој бараше поддршка од романските трупи во нападот на Советскиот Сојуз, но имаше големи надежи во нив, што стана една од причините за поразот на нацистите во битката за Сталинград. Историјата треба да не учи. Најслабата карика за време на битката за Сталинград беа Романците. Сега историјата се повторува, се развива во спирала. Американците газат на истото гребло“, потсети воениот експерт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Внимание! Повторно СМС пораки за измама од…

Граѓани низ Македонија повторно добиваат пораки кои…

Бектеши најави продолжување на мерката „гарантирана цена“…

Мерката „гарантирана цена“ која важи за дел…

Мециновиќ: Директор на затворот во Штип од…

Портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ на прес-конференција…

Веселиновиќ: И вечерва во 18 часот ќе…

Добрица Веселиновиќ во името на коалицијата „Србија…

Боцан Харченко: Вучиќ ме информира дека Западот…

Рускиот амбасадор во Белград, Бочан Харченко, за…