Објавено на:

Пентагон ги најави првите авиони Ф-16 за Украина

t

Западните земји планираат да ги пренесат ловците-бомбардери Ф-16 и опремата за поддршка неопходна за нивно одржување на Вооружените сили на Украина (АФУ) уште оваа година. Ова го изјави помошник-министерката за одбрана за меѓународна безбедност Селест Валандер на брифинг со новинарите по редовниот состанок на контакт групата формирана од Западот за координирање на испораката на оружје и воена опрема во Киев, пренесува „Политико“.

„Ја таргетираме Украина за да постигне почетна оперативна подготвеност за нејзината програма Ф-16 во 2024 година. Ова ќе вклучува обука на пилоти, платформи и, дополнително, обука на техничар, инфраструктура и резервни делови, муниција – сите компоненти за кои е одговорна коалицијата, “, го цитира тој ТАС.

Валандер, исто така, рече дека украинските пилоти во моментов се обучуваат да управуваат со Ф-16.

Претходно, на 20 јануари, претставникот на командата на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, Јуриј Игнат, изјави дека украинската војска се плаши од увоз на ловци Ф-16 и големи количини на противвоздушни ракети во земјата поради висок ризик тие да бидат уништени од руските трупи.

Пред тоа, на 14 јануари, Игнат истакна дека на Украина ќе и биде многу тешко да го одржи Ф-16. Тој тоа го поврза со потребата од сервисирање на неколку видови борбени авиони кои веќе се во служба со вооружените сили на Украина. Понатаму, секој тип на авиони на НАТО бара дополнителни ресурси за одржување, објасни Игнат.

Украина се надева дека ќе добие 19 авиони од Данска. Холандија и Белгија исто така ветија дека ќе доставуваат авиони за Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот…

Украина би било мудро да го прифати…

„Фато Котидијано“: Италија би можела да ѝ…

Италија би можела да ѝ испорача на…