Пентагон до светот: Американски војници нема да војуваат во Украина

t

Американските трупи нема да водат војна во Украина во случај на руска инвазија на таа земја, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби за телевизијата MSNBC.

Претседателот Џо Бајден јасно стави до знаење дека американските трупи нема да бидат во војна во Украина, рече тој.

Употребата на американските сили, рече тој, дури и за евакуација на американските граѓани од земјата „ќе го зголеми ризикот од погрешно проценување и ќе ја зголеми можноста за конфликт меѓу руските и американските сили“, што, според портпаролот на Пентагон, ќе ја развие ситуацијата. „на ново ниво“.

Тој посочи дека конфликтот околу Украина се уште може да се спречи, но времето истекува. Американската администрација не ја разгледува можноста за воведување превентивни санкции против Русија.

Во меѓувреме, нова серија американско оружје пристигна во Украина.

Утрово два авиони пристигнаа во Киев со американска помош за брза реакција со цел да се зајакне одбраната на Украина. Тоа е дел од помошта вредна 200 милиони долари – муниција, објави американската амбасада на Твитер.

Министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников на Фејсбук напиша дека од САД досега се испорачани 1.300 тони воен товар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…