Објавено на:

Пентагон: Мора посeризно да го сфатиме pивалството со Русија и Кина

t

Вашингтон треба посериозно да го сфати ривалството со Москва и Пекинг, изјави американскиот заменик-секретар за одбрана Мајк Мекорд.
„Нашите ривали, поточно Русија и Кина, ги користат сите фигури на шаховската табла за да се натпреваруваат со нас. Се натпреваруваме на дипломатски колосек, во однос на економијата, иновативноста. Ако го сфатиме сериозно ова ривалство, како што треба и како што гледаат нашите ривали, не можеме да си дозволиме да реагираме како сега“, рече тој.

Висок функционер на Пентагон на сослушувањето во Претставничкиот дом истакна дека времето е пари.
Во исто време, шефот на американската вселенска команда, генерал Џон Рејмонд, изјави дека Вашингтон треба да изгради стабилна инфраструктура во вселената .
„Мораме да се модернизираме, губиме време. Мораме да се движиме, да создадеме постабилна одбранбена инфраструктура која ќе ги исполни денешните барања“, посочи американскиот генерал на сослушувањето во Претставничкиот дом.
Тој нагласи дека САД со своите неверојатни, софистицирани способности се уште се најдобри во вселената. Сепак, според неговата проценка, капацитетите на САД во вселената не се создадени за заканите што се појавуваат.

Белата куќа на крајот на декември објави дека американскиот претседател Џозеф Бајден го одобрил буџетот за одбрана на земјата за 2022 година, кој предвидува средства за ограничување на Русија, но без санкции против гасоводот „Северен тек 2“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

50 руски војници се вратиле од украинско…

Педесет руски војници се вратија од украинско…

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

Лавров пресече: Нема да се обноват поранешните…

Поранешните односи меѓу Русија и Западот нема…

Важна порака од Шојгу до Европа и…

Русија ќе посвети посебно внимание на изградбата…

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…