Објавено на:

Пентагон: Ситуацијата во Украина се менува во корист на Русија

t

Ситуацијата на бојното поле во Украина се менува во корист на Русија, изјави американскиот министер за одбрана Лојд Остин.
„Мислам дека веќе почнуваме да гледаме како ситуацијата на бојното поле почнува малку да се менува во корист на Русија. Ги гледаме нивните (руските вооружени сили) постепени (територијални) освојувања. Гледаме дека Украинците се соочуваат со предизвик да ги задржат своите позиции“, рече Остин на сослушувањето пред Комитетот за вооружени сили на Претставничкиот дом.


Според него, на Киев итно му требаат залихи на муниција и оружје од Соединетите Американски Држави. Во таа насока, шефот на американскиот воен оддел уште еднаш го повика Конгресот што поскоро да го одобри барањето на американската администрација за дополнителни средства за давање помош на Украина, Израел и Тајван.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…

Орбан: Од фразата „мисија на НАТО во…

Од фразата „мисија на НАТО во Украина“…

Естонскиот премиер се закани: Ќе направиме „сѐ…

Естонија ќе направи „сѐ што е можно“…