Објавено на:

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за помалку од една недела

t

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена помош за Украина, официјален Киев би можел да добие американско оружје за помалку од една недела, соопшти денеска Пентагон.

Министерството за одбрана на САД ќе испорача дел од оружјето на украинските сили за помалку од една недела по завршувањето на сите законски процедури за усвојување на законот за воена помош, потврдија неименувани воени извори за новинарот на Вашингтон пост, пренесува Украинска правда. .

Пентагон претходно предупреди дека, без итна акција на Капитол Хил, Украина постепено ќе го загуби бојното поле од руските сили и ќе претрпи значителни загуби.

Засега не е јасно какви точно ќе бидат испораките на американско оружје и воена опрема за Украина, иако многу потребната артилериска муниција на која најмногу се потпира украинската армија, вклучително и артилериски гранати од 155 милиметри кои исто така ги користат силите на НАТО за артилериски удари со среден дострел, речиси сигурно ќе биде испорачан.

Пентагон, исто така, најверојатно ќе испрати нова серија на опрема за противвоздушна одбрана, клучен елемент на одбраната од руските воздушни напади врз цивилната инфраструктура во Украина, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Украина ослободи 50 затвореници под услов да…

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…