Објавено на:

Пентагон: Ќе го зголемиме производството на артилериски гранати четвороструко

t

Меѓу причините за овој потег е „високата стапка на потрошувачка на Украина за артилерија“, според Лојд Остин.

Трошоците за производство на артилериски гранати од страна на Пентагон се речиси двојно зголемени во последните години и ќе бидат дополнително зголемени, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

„Високата стапка на изгореници на Украина за артилерија [среде конфликтот со Русија] ја загрози потребата да се инвестира уште повеќе во муниција“, им рече Остин на учесниците на Форумот за национална одбрана на Реган во долината Сими, Калифорнија во саботата.

Ова се случува бидејќи контраофанзивата на Киев не успеа да донесе значителни придобивки и покрај воената поддршка од милијарди долари од САД и другите западни поддржувачи.

Шефот на Пентагон рече: „Во споредба со буџетот за одбрана од пред само пет години, вложуваме речиси 50% повеќе пари во муниција“.

„И, за време на оваа администрација, американското производство на артилериски гранати нема само да се зголеми, нема само да се удвои, туку ќе се зголеми четирикратно“, тврди тој, без да открие никакви точни бројки.

Остин, исто така, рече дека американската војска ги започнала „најамбициозните напори за модернизација во речиси 40 години за нашата одбранбена индустриска база“. Ќе види околу 50 милијарди долари доделени за секторот, поддржувајќи „десетици илјади добри американски работни места во повеќе од 30 држави“.

Артилериски гранати ќе се произведуваат во Пенсилванија, Охајо и Тексас како дел од модернизацијата, обезбедувајќи „поголем просперитет дома и поголема безбедност низ целиот свет“, тврди тој.

За време на неговото патување во Киев пред две недели, Остин најави нов пакет помош од 100 милиони долари за Украина, вклучувајќи артилериски гранати од различен калибар.

Ова се случи набргу откако украинскиот претседател Владимир Зеленски тврдеше дека испораката на артилериски истрели до силите на Киев „се намали“ и „навистина забави“ откако друг сојузник на САД, Израел, ја започна својата воена операција против Хамас на 7 октомври како одговор на упадот на второто. Според Зеленски, конкуренцијата за муниција меѓу земјите е засилена, особено за гранати од стандардниот калибар на НАТО од 155 мм.

Протокот на американска артилериска муниција во Украина се намали за „повеќе од 30 отсто“, објави ABC кон средината на ноември, цитирајќи неименуван украински функционер.

Во септември, украинската пратеничка Александра Устинова изјави за Си-Ен-Ен дека земјата пукала до 6.000 куршуми дневно среде нејзината контраофанзива, но војската сакала да пука повеќе од 10.000. Дури и оваа бројка беше „дел“ од муницијата распоредена од Русија.

Претходно оваа недела, Зеленски објави на социјалните мрежи дека силите на Киев ќе се префрлат на градење на утврдувања, признавајќи дека контраофанзивата, која започна на почетокот на јуни, не ги даде посакуваните резултати. Според рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, Украина изгубила над 125.000 војници и 16.000 парчиња тешка опрема во неуспешните обиди за напредување во изминатите шест месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Пентагон добива нафтени продукти директно од Русија,…

Пратка од 50.000 тони руска нафта наводно…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…