Објавено на:

Песков објасни: Русија и годинава ќе организира прослава на 9 Мај – тоа е свет празник

t

Песков најави дека и годинава ќе има прослави на Денот на победата над фашизмот, а специјалната воена операција во Украина нема да го одложи славењето.

Прославата на Денот на победата на 9 мај ќе биде организирана како и досега, бидејќи тоа е свет празник за нашата земја, а составот на учесниците на парадата на Црвениот плоштад ќе го одреди руското Министерство за одбрана, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. .


„Празнувањето ќе го организираме како и досега. Тоа е најсветиот празник кај нас, беше и ќе биде свет празник за сите“, рече Песков, одговарајќи на новинарски прашања за планот за одбележување на 9 мај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ