Петиција: Улицата Пиринска, на која се наоѓа Руската амбасада во Скопје да се преименува во „улица Украинска“

t

Граѓаните на С Македонија од вчера имаат можност да се приклучат на петицијата „улица Украинска“ на која се наоѓа Амбасадата на Руската Федерација во Скопје, во улица Украина, соопшти Амбасадата на Украина.

„Ова би бил симболичен чин на поддршка за украинскиот народ, кој ја брани својата независност во војната што ја започна Русија“, нагласија од Амбасадата на Украина.

Кампањата „улица Украинска“ го повикува целиот свет да ја направи Украина дел од нејзините главни градови и ја смета оваа иницијатива како многу моќен начин за одговор на обидите на Русија и Владимир Путин ефикасно да ја поништат Украина и украинската култура.

„Живеејќи далеку од Украина понекогаш е тешко да се открие начинот на кој може да се пружи поддршка на народот врз кој е извршена инвазија. Сепак, има едно нешто кое може да се направи, а тоа е да се поддржи кампањата за преименување на улицата Пиринска во улица Украинска“, наведено е во петицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одлична вест: Водата за пиење во Скопје…

Водата во Скопје е безбедна и микробиолошки…

Казнети 267 возачи во Скопје, 128 за…

На територија на Град Скопје во текот…

Захарова откри на кого Лавров му рече…

Реченицата на министерот за надворешни работи Сергеј…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Лавров одговора на прашања на Инфомакс! Македонија…

Нема непртијателски држави и народи, туку непријателски…