Петковиќ: Последно предупредување до меѓународната заедница да реагира – Србите веќе нема да го трпат теророт на Курти

t

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Петар Петковиќ изјави дека вчера секој може да го гледа синхронизираниот напад на косовскиот премиер Албин Курти врз Србите и северно и јужно од Ибар.


„Оние во Приштина не се плашат од ништо, упаднаа во Велика Хоча затоа што сопственикот на „Вијарија Петровиќ“ не платил некаква акциза. Од пандемијата на коронавирус тој виното не го продаде, го чуваше во подрум. Иако вчера се обиде да се договори со нив, тие не сакаа да ги слушаат, му одзедоа 42.000 литри вино. Начинот на кој тоа го направија беше безобразен, буквално истурија 25 видови вино во еден резервоар“, рече Петковиќ.

Петковиќ додава дека никој не може да разбере и разбере што прави Курти.

„Ова е последен повик до меѓународната заедница, бидејќи народот повеќе нема да ја трпи суровоста на Албин Курти“, рече Петковиќ.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија истакна и дека инвазијата на косовската полиција во дворот на градинката и во Лепосавиќ е чиста провокација.

„Тоа го прават намерно, сакаат да предизвикаат инциденти, да предизвикаат нова криза, да го исплашат народот. Причината за ова беше грабеж, а подоцна се покажа дека автомобилот дошол од југ, а кога можеле Да ја ограби банката, таа се упати кон југот на Митровица. Идејата беше да се организира целиот настан за да се започне со акциите што се случија вечерта“, објаснува Петковиќ.

Тој додаде дека морал да коментира што вчера немало никаква реакција ниту од Рада Трајковиќ ниту од Ненан Рашиќ.

„Вчера ниту писма, ниту зборови од Рада, ниту од Рашиќ, во никој случај не го осудија бруталниот напад на голораки, и сите тие сцени во Велика Хоча, се што се случи синоќа, тоа не е тема за нив, затоа што го поддржуваат Курти и ја спроведуваат неговата политика и го оправдуваат тоа што го направи Курти. А она што се случи синоќа беше дека околу 300-350 полицајци буквално маршираа кон северот на Косово од јужниот дел“, рече Петковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови тензии во Косово: Каменуван автомобил на…

Автомобил управуван од Србинот Саша Блажиќ вечерва…

Петровска на средба со Вучевиќ: Интеграција во…

Министерката за одбрана на Република Македонија, Славјанка…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Курти: Во Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово…

Шокантна одлука на судот во Приштина: Отфрлено…

Основниот суд во Приштина го отфрли обвинителниот…