Петковиќ: Симболите на “голема Албанија” во Косово се предупредување за цел регион!

t

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ оцени дека одбележувањето на Денот на косовските безбедносни сили не е ништо друго освен празник на „големоалбанскиот шовинизам и промоција на идејата за моноетничко самопрогласено Косово. “, нагласувајќи дека главниот афирматор на таквата идеологија – косовскиот премиер Аљбин Курти не се ни обидел да го сокрие овој факт.
Петковиќ посочува дека промоцијата на КБС со карактеристиките на ОВК и „Голема Албанија“ е предупредување за сите земји од регионот на Западен Балкан.

„Разместувањето на паравојската, на која Приштина нема право според резолуцијата 1244, заедно со симболите на терористичката ОВК и знамето на таканаречената „Голема Албанија“, е најотворената закана за земјите од овој регион. , кон кои територијални претензии искажуваат Куртис и големоалбанските шовинисти.Со години Белград предупредува дека процесот на милитаризација на КБС е најголемата закана за мирот и стабилноста на Западен Балкан, а денешниот преглед на Фаланги многу јасно го потврдува тоа. “, се вели во изјавата на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија.

Тој посочува дека формацијата што ги наследува „традициите на криминалната и терористичката ОВК“ е иста по природа и цели и секој, додава тој, кој тоа нема да го забележи ќе одговара за сето зло што може да произлезе од Курти. милитантни активности.

Петковиќ предупредува дека Курти, јасно укажувајќи дека КБС е наследник на ОВК, недвосмислено му се закани на српскиот народ во Косово со нови злосторства и погроми.

Според него, Србија многу сериозно ја сфаќа оваа закана.

„И во оваа прилика најостро ја осудуваме секоја форма на поддршка од страна на дел од меѓународната заедница на оваа нелегална паравоена организација чија доктрина може да се сведе на уништување на сите оние кои се противат на реализацијата на фашистичкиот концепт на „Голема Албанија“, рече Петковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…