Објавено на:

Петков до Радев: Ако си претседател веднаш треба да свикаш Совет за национална безбедност за Македонија

t

„Невозможно е да не се свика Консултативниот совет за национална безбедност за темата Македонија. Ако си претседател на лице место и веднаш свикуваш служби, партии, седнуваме, дискутираме и излегуваме. Паднаа маските, уморен сум од кукавици“, вака порача бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков од Брисел.

Тоа е клучно за идното членство на Македонија и Албанија.

„Не можете да излезете на телевизија и да се удирате во гради дека ќе направите нешто и потоа да ја блокирате работата на Комисијата за надворешни работи. Ова е апсолутна политичка подлост. Ако толку се удираат во гради, одете денес во Комисијата и направете кворум. Зарем не беа многу стабилни и силни“, вака Петков ја коментира вчера откажаната Комисија за надворешни работи за разгледување на францускиот предлог.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Братот на осомничениот за убиството на малата…

Далибор Драгијевиќ (40), брат на еден од…

Д-р. Добрила Андоновска: ГРОМ ќе се залага…

Денеска сме во посета на Старскиот дом…

(Видео) Јакимовски: Македонија може да биде енергетски…

Добар политичар мисли на следните избори, а…

Бербок и Нетанјаху се расправале околу прашањето…

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок…

Лукаревска: СДСМ не се откажува, никогаш не…

о прифатив предизвикот да бидам носител на…