Објавено на:

Петков со “потресна” изјава по средбата со Зеленски: Нѐ посети еден од светските лидери

t

Разговаравме со украинскиот претседател Володимир Зеленски за тоа колку е фундаментална улогата на Бугарија. Ова во „Интервју во вестите на НОВА“ го коментираше копретседателот на „Продолжуваме со промените“ Кирил Петков. Тој појасни дека оствариле средба со Зеленски, заедно со премиерот Николај Денков, вицепремиерот Марија Габриел, Бојко Борисов и Мустафа Карадаи.

„Зеленски ни се заблагодари на сите за трите одлуки донесени денеска во Националното собрание. Прво се сети на најлошото, кога беше бомбардиран Киев – колку фундаментална беше улогата на Бугарија. Не само за директната помош, туку и за „бугарскиот предлог“ во Брисел за замрзнување на средствата на руската централна банка и како тоа позитивно се одрази врз нив“, објасни тој.

Копретседателот на ПП нагласи дека украинскиот претседател денеска не го интересирале барањата, туку вистинските постапки на Бугарија. „Покажавме дека Бугарија е силна европска земја која е важна и може да помогне, не само со воено-технички средства, туку и со двата реактори кои ќе одат во Украина“, рече Петков.

Тој беше дециден дека помошта за Украина не ѝ наштети на бугарската армија. „Дел од помошта ќе биде вратена. Двата руски реактори што ќе одат во Украина ќе бидат платени по целата цена што ја дадовме. Нема да има разлики. Во моментов не се работи за средства, туку за можности“, коментира Петков.

Петков потсети дека Украина ќе влезе во НАТО по завршувањето на војната. „Она што се гледа е дека Украина има блиски вредности до Европската унија и Алијансата и припаѓа на овие сојузи, а не на оној со Русија“, категоричен е тој.

„Денес повторно бевме на светската сцена. Стоевме со гордост. Еден од светските лидери едноставно ни се заблагодари“, заклучи Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…

Зеленски ќе се сретне со Бајден

Двајцата лидери ќе разговараат за заеднички воени…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Илон Маск го прозва Бајден поради американски…

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира…

Зеленски се обидува директно да ја контролира…

Украинскиот претседател се плаши од популарноста на…