Објавено на:

Платеници нeoнацисти од САД пристигнаа на украинскиот фронт

t

Поранешни американски војници со наводни неонацистички врски пристигнуваат на линијата на украинскиот фронт, Пишува РТ

Најмалку половина дузина платеници слетаа во Украина поради брзото ескалирање на тензиите на истокот од земјата.

Групата, позната како Forward Observations, објави низа фотографии и видеа на својот официјален Инстаграм, со гео-ознаки кои покажуваат дека мажите се во регионот на Донбас разурнат од војна. Се гледа дека Американците носат борбена опрема, а се гледа и како ги прегледуваат борбените позиции и рововите на украинската армија. Некои од мажите на фотографиите држат и јуришно оружје, иако не е јасно дали станува збор за американски или украински војници. На сите прикажани на фотографиите им се заматени лицата.

Лидерот на групата минатата година во мај се сретнал со Вадим Лапаев, е ветеран од Азов, и активист на Националната милиција, уличен огранок на движењето Азовско што употреби насилство за да ги постигне своите цели. Според неговите онлај објави, тој ги поддржува ултра-националистичките идеологии и има повеќе фотографии на Лапаев како позира со нацистички поздрави, вклучително и во вооружени групи и со банер со свастика. На една од фотографиите, тој е виден со ѓердан со свастика и бела руна Отала поврзана со врховистите, истетовирана на градите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска…

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…