Објавено на:

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од Бољшој театарот во центарот на Москва

t

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од Бољшој театарот во центарот на Москва поради аларм за пожар кој се покажа дека е лажен, јави ТАСС, повикувајќи се на оперативните служби.

За време на изведба на балетот „Рајмонда“ се вклучи предупредувачкиот аларм на противпожарниот систем. Луѓето се евакуирани од безбедносни причини, соопштија службите. Не се пронајдени извори на пожар. Немаше жртви или повредени.

Според прес-службата на театарот Бољшој, се е во ред и претставата е продолжена. Очевидец за ТАСС изјави дека сите гледачи се евакуирани со образложение дека настапот се откажува од технички причини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…