Објавено на:

Повеќе од 4000 домови останаа без струја и греење, училиштата се затворени поради бурата што ја зафати Велика Британија

t

Десетици илјади луѓе денеска останаа без струја, откако постојаното невреме со „исклучително силни“ ветришта со брзина од 92 милји на час предизвика пустош низ Британија – оставајќи двајца мртви, затворени училишта и откажување на возовите.

Шкотските и јужните електроенергетски мрежи објавија „црвен аларм“ бидејќи бурата Кори утрово остави 30.000 луѓе без струја, покрај 7.000 домови сè уште отсечени од бурата Малик, што ја остави мрежата со „значителна штета“.

Северен Пауергрид процени дека 4.000 имоти низ Нортамберленд, Тајн и Вер и округот Дарам биле без струја во текот на ноќта – а североисточниот дел остана под предупредување за ветер од Метеоролошката канцеларија утринава.

Деветгодишно момче беше згмечено од дрво за време на пукање од фазан во Стафордшир во саботата, во инцидент во кој исто така беше повреден 72-годишен маж – додека 60-годишна жена почина кога дрво падна врз неа. во Абердин.

Денес, неколку училишта во Абердиншир рекоа дека ќе бидат затворени или ќе го одложат отворањето бидејќи се бореа со проблеми со струја и греење – додека ScotRail ги откажа сите свои услуги минатата ноќ поради интензивните услови.

Инженерите извршија безбедносни проверки во текот на ноќта по „исклучително предизвикувачки викенд“ со цел повторно отворање на линиите утрово, но немаше возови LNER меѓу Единбург и Њукасл до 9 часот наутро.

Бариерата Темза беше затворена поради прогнозираниот плимски бран како резултат на Кори – со структурата од 1.770 стапки, која беше затворена околу 200 пати од 1982 година, заштитувајќи до 640.000 имоти покрај реката од поплави.

Налетите на ветрот од 92 милји на час беа забележани и во Сторновеј на западните острови и во Инверберви во Абердиншир во текот на ноќта додека Кори почна да удира во Обединетото Кралство, додека максималната брзина во Англија беше 69 милји на час во Сент Бис Хед во Камбрија. Тоа доаѓа по врвниот удар за време на Малик од 93 милји на час, кој го погоди Бризли Вуд во Нортамберленд во саботата.

Дивото време ќе продолжи и денеска со временско предупредување издадено за силни ветрови ширум северна Англија, за кои Метеоролошката канцеларија соопшти дека може да предизвика опасност по животот од летечки отпад и оштетување на згради и дрвја.

Но, температурите ќе почнат да се искачуваат многу над јануарскиот просек од 5 Целзиусови степени на север и 7 Целзиусови степени на југ – достигнувајќи 10 степени Целзиусови (50 степени F) денес пред да достигнат врв до 13 Целзиусови (55 степени F) утре и во среда. Поблагите услови се резултат на системот со висок притисок на југ што доведува до западен проток на воздух после Кори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Дерман да се немало! Откриен прв човечки…

Вирусот е сличен на патогенот кој досега…

Велика Британија бара алтернатива за Visa и…

Британската влада го повика банкарскиот сектор да…

Британците предупредија на уште една тешка зима

Сметките за енергија се очекува нагло да…

(Студија) Сè повеќе сиромашни Британци кои се…

Милиони домаќинства во Обединетото Кралство прибегнаа кон…