Објавено на:

Повторно врие: Тајван тестира крстосувачка ракета способна да погоди територија длабоко во Кина

t

Тајван тестира крстосувачка ракета способна да погоди територија длабоко во Кина, а оружјето е наменето како средство за одвраќање од можни напади на кинеската војска, објави денес Sputnik International.

Тајванскиот национален институт за наука и технологија Чунг-Шан денес тестираше нова крстаречка ракета со долг дострел, способна да допре длабоко во кинеското копно, објавија тајванските медиуми.

Според извештаите, новата ракета земја-земја има максимален дострел од 1.200 километри, што и овозможува да ја погоди континентална Кина, вклучувајќи ги градовите како Вухан и Чангша.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следната студена војна ќе биде меѓу САД…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…