Подољак: Потребна ни е подобра пропаганда за регрутирање војници

t

Михаил Подолијак се осврна на видеото на кое се гледаат вооружени украински војници како им делат повици за војска на посетителите на теретана.

Мобилизацијата во Украина ќе биде тешка, призна Михаил Подолијак, главен помошник на претседателот Владимир Зеленски, додавајќи дека Киев има намера да ја усоврши својата пропагандна кампања за таа цел.

Говорејќи на украинската телевизија во петокот, од Подолијак беше побарано да ја коментира неодамнешната рација на украинските официјални лица и припадници на вооружените сили во теретана во западна Украина, каде што на сите присутни мажи им беа доставени известувања за нацрт. Инцидентите на потенцијални регрути кои биле нападнати од заседа во трговски центри, ресторани и други јавни места се зачестени во последните месеци.

Високиот помошник го бранеше барањето за регрутирање, обвинувајќи ги неволните Украинци дека сакаат „да живеат во слободна држава каде што може да се однесувате како што сакате, но не сакаат да ги заштитат правата што ги сакате“, додавајќи дека ситуацијата драстично ќе се промени ако Русија постигне победа.

Подолијак, исто така, рече дека Киев има намера да го промени „пропагандниот елемент на процедурите за мобилизација“. Тој објасни дека многу зависи од тоа дали владата може да ги придобие оние кои „навистина не разбираат што е војната и до какви последици може да доведе доколку не се заврши на вистински начин“.

Украина најави општа мобилизација набргу по почетокот на конфликтот со Русија во февруари 2022 година, забранувајќи им на повеќето мажи на возраст од 18 до 60 години да ја напуштат земјата. Меѓутоа, воената регрутација беше нарушена со неконтролираното корупција и избегнување на војување. Според Би-Би-Си, околу 20.000 потенцијални регрути ја напуштиле земјата за да избегнат да бидат испратени на фронтот, а приближно исто толку е фатено во процесот.

Кон крајот на ноември, Зеленски го задеваше новиот „комплексен план“ за мобилизација, без да даде детали. Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, сигнализираше дека Киев потпишал договори со компании за регрутирање за да ги привлече оние што не сакаат да се пријават. Претходно, официјалниот претставник рече дека за време на конфликтот со Русија, секој украински граѓанин „мора да води војна или да изврши услуга“.

Руската служба за надворешно разузнавање (СВР) минатиот месец соопшти дека западните поддржувачи на Киев ја советувале Украина да ја намали минималната возраст за регрутирање на 17 години и да ја зголеми максималната на 70 години, како и да повика повеќе жени.

Напорот на Киев да се справи со проблемите со работната сила доаѓа во време на непостојана контраофанзива, која започна на почетокот на летото, но не успеа да добие значајна основа. Москва ги опиша загубите на Украина како поразителни.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Киев изгубил над 125.000 војници во изминатите шест месеци, додавајќи дека испораката на оружје од Запад и одлуката на Украина да ги посвети своите стратешки резерви во борбата „само го зголемија бројот на жртви“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…