Подољак: Ќе најдеме решение за функционирање на Старлинк

t

Михаило Подољак, советник на претседателот на Украина, изјави дека Киев ќе најде решение за да ја одржи функционална сателитската мрежа Старлинк.

Претходно денеска американскиот милијардер Илон Маск изјави дека неговата вселенска компанија „SpaceX“ не може на неодредено време да го финансира Старлинк во Украина.

– Да бидеме искрени. Сакале или не, Маск ни помогна да ги преживееме најкритичните моменти од војната. Компаниите имаат право на своја стратегија. Украина ќе најде начин да го одржи во функција Старлинк. Очекуваме американската компанија да обезбеди стабилна врска до крајот на преговорите, рече Подољак.

Мрежата Старлинк е дизајнирана да обезбеди пристап до Интернет преку голем број микросателити.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…