Познатиот босански аналитичар: „СЕ ПОДГОТВУВАМЕ ЗА ВОЈНА, СРБИТЕ И ХРВАТИТЕ ДОБИЈА СТРАШНА ПОРАКА“

t

Експертот за контратероризам и политички аналитичар Џевад Галијашевиќ вели дека постои координација меѓу политичкото Сараево и Западот, поради што на митинзите на радикалните исламисти и поранешните војници во Боса им е наредено прво да ги заплашат Србите и Хрватите, а потоа дополнително да ги радикализираат Бошњаците и да ги подготват за војна

Галијашевиќ изјави дека, по повод настаните во Бужим, каде униформирани луѓе со зелени беретки се собраа под воените знамиња на таканаречената Армија на БиХ, никој од Сараево или западните земји, чија дипломатија е силно присутна во БиХ и не реагираше.

Тој посочи дека на овој начин западните земји овозможуваат појава и развој на мал исламски калифат на територијата на БиХ, практично во „срцето на Европа“, кое е полно со конфликтен потенцијал. Галијашевиќ порача дека исламската политика на Сараево мора конечно да се врати на договорот со Србите и Хрватите и конечно да се откаже од опцијата за војна.

На прашањето зошто меѓународната заедница не реагира на настаните во Бужим, Галијашевиќ рече дека овие настани ја откриваат природата на политичкото дејствување кое се координира и диригира од Сараево.

– Најлесно би било да се одговори дека конфликтите и судирите и повиците за војна, што всушност е џихад, се основните карактеристики на бошњачката политика и природата на политичкиот ислам со кој Бошњаците стапија во силен контакт преку Алија Изетбеговиќ, неговата „исламска Декларација“, политичката партија СДА и „Млади муслимани“, како организациски структури на „Муслиманското братство“ – нагласи Галијашевиќ.

Тој додаде дека овде не е активна само партијата СДА, иако е најактивна.

– Воени генерали и команданти на армијата на Изетбеговиќ, поранешни муџахедини, како и вахабии од изолирани заедници и паралелни конгрегации, како и лажни, происламски хуманитарни организации и повратници од сириското бојно поле и Гвантанамо, како и многу членови на терористички организации беа откриени, а некои и осудени – истакна Галијашевиќ.

Тоа ги вклучува сите политички партии во Сараево кои се појавуваат од навидум граѓански позиции, како и навидум прозападните невладини организации, но и сите медиуми во Сараево, истакна Галијашевиќ.

– Не треба да има илузии. Во главите на повеќето „западњаци“, историјата на БиХ и етно-верските односи во неа, во најдобар случај, претставува само куп нејасни поими, бескорисни знаења, пропагандистички креирани слогани и слогани формирани во војна за разузнавачки, воени и економски кампања на развиените западни земји на Балканот- од американскиот, британскиот, германскиот и францускиот печат и нивните електронски медиуми – објасни Галијашевиќ.

Во западната јавност, потсети тој, таа кампања се оправдува со потребата да се продолжи пресметката со „Црвената империја на СССР“, Русија и, како што рече, „комунизмот инспириран од диктатурата во Србија“, особено.

– Современите идеолошки сфаќања за „руската закана“ и наводната активна улога на српскиот народ во неа станаа, за западните влади и медиумите, пригоден начин да се идентификуваат различните политики и групи како деструктивни, а во исто време да се амнестира екстремистички режим во Сараево зачинет фундаментализам и поддршка на терористичките групи – истакна Галијашевиќ.

Тој оцени дека, благодарение на тој пристап на големите западни сили, зајакнувањето на исламот во политиката во Сараево денес е поотворен, агресивен и примитиевн и уште поважно на долг рок отколку што им откриваат пропагандните емисии и слогани од западните медиуми на босанската јавност.

– Зошто Западот погрешно го протолкуваше сето тоа, зошто разви политика која ја зајакнува омразата, ги одржува и развива општите муслимански стереотипи за исламофобијата и антиисламскиот неоколонијализам? Зошто изгради алиби и оправдување за постојаното негирање и криење на радикализмот и екстремизмот и со тоа придонесе за процесот на отуѓување на муслиманите од БиХ од етничките браќа? Очигледно од посебни геополитички потреби и себични економски интереси – изјави Галијашевиќ.

Тој праша и зошто Западот претходно не влијаел на штетниот, антиуставниот и антиевропскиот тек на политиката на Сараево?

– А особено зошто поранешниот главен град, центар на културата и демократијата во БиХ Сараево и истакнатите Сараевчани го следеа тој курс и пат, покажувајќи неспособност да се соочат со проблемите, пркосно послушни на времето и политиката на многу поранешни комунисти, поттикнати од медиокритетни и крволочни идеологии и агресивно покажаа дека не знаат и не сакаат да се срамат од себе како што се денес и да се сеќаваат на нивната големина во минатото – рече Галијашевиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Можете да кажете сè, ама дека…

Можете да кажете се, ама дека во…

(Видео) За разлика од македонските навивачи што…

Црногорските навивачи во Подгорица аплаудираа на српската…

Рекација на Чкембари: Полицијата без никаква селекција…

Раководството на македонскиот ракометен вицепрвак, Еурофарм Пелистер…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…