Познато нивото на инфлација во Македонија: Бројката нема на никому да му се допадне

t

Македонија со висока инфлација од 6,7%, потврди Државниот завод за статистика. Државниот завод за статистика го потврди она што сите го чувствуваме на сопствената кожа – висока инфлација мерена како пораст на трошоците на живот во јануари годинава, во однос на истиот месец лани.

Притоа, најпоразителни се податоците за порастот на трошокот за храна кои за една година се зголемиле за дури 9,2 проценти, како и за порастот на цените на транспортот кои се зголемиле за 16,7 проценти.

Индексот на трошоците на животот во јануари 2022 година, вооднос на претходниот месец, изнесува 101.5, а индексот на цените на мало изнесува 101.2, информира Државниот завод за статистика.

„6,7% инфлација во Македонија !!!

Јануари 2022 година наспротив јануари 2021, според индекс на трошоци на живот, објавен денес од ДЗС…“ напиша Димовски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Салиу: Слободниот збор не им го…

Видовте што се случи, среќа ја работам…

Галант: Израелските војници ја напуштија Газа за…

Израелските војници кои денеска се повлекоа од…

Голема трагедија во Македонија: Млада жена загина,…

39-годишна скопјанка почина на скопските клиники, по…

Скопјанец нападнат во казино

Денеска (07.04.2024) во 04:20 часот на подрачјето…

Ковачевски: Силно го осудувам апсењето на новинарот…

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, го осуди…