Објавено на:

Познато со каква kaзна ќе се соочи Ѓоковиќ доколку го дeпортираат од Австралија

t

Новак Ѓоковиќ може многу да загуби доколку неговата жалба на одлуката за повлекување на визата биде неуспешна. Како што пренесува „Асошиејтед прес“ доколку судот донесе одлука против него, првиот рекет во светот може да добие забрана за влез во Австралија следните три години.

Практично тоа значи дека тој не би можел да игра на Австралија опен до 2025 година.

„Личноста на која и е откажана визата може да добие забрана за влез во Австралија во период од три години. Се разбира секој случај е различен и секое ново поднесување на виза ќе се разгледува дополнително, но големи се шансите тоа да биде одбивано“, стои во соопштението од граничната служба на Австралија.

Новак веќе четврти ден е во хотел Парк во Мелбурн каде ја чека конечната одлука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакери ја тероризираат Австралија: Дајте 10 милиони…

Хакери бараат речиси 10 милиони долари за…

Чарлс Трети прогласен за монарх на Австралија

Кралот Чарлс III од Велика Британија и…

Премиерот на Австралија ѝ оддаде почит на…

Австралискиот премиер Ентони Албанезе денеска и оддаде…

(Фото) Македонците од двојазично училиште во Мелбурн…

Основното училиште „Лејлор Норт“ во Мелбурн, во…

Платформа за тргување со криптовалути по грешка…

Платформата за тргување со криптовалути Крипто.ком случајно…