Објавено на:

Поларните мечки мигрираат од Америка во Русија

t

Просечната годишна температура на Алјаска порасна за 4,8 степени Целзиусови во последните 50 години, и е еден од највидливите знаци на глобалното затоплување, а поради тоа се случува масовен егзодус на поларните мечки.

На Алјаска, на островот Кодијак, на 26 декември 2021 година, измерени се рекордни 19,4 Целзиусови степени.


Затоа животните се принудени да мигрираат од САД во Русија, поради климатските промени.

Далеку од таму, на рускиот остров Врангел во соседното Чукотско Моте, кое е богато со храна за мечките, нивната популација значително се зголеми.

Научниците во 2020 година изброиле рекордни 747 мечки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цвета бизнисот со вакцините: Џонсон и Џонсон“…

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ денеска соопшти…

Дeмaнти од Австралија: „Новак ќе може да…

Крег Тејли, директорот на Австралија опен изјави…

Силен зeмјотрес со јачина од 7,1 степен…

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според…

(Видео) Во Украина пристигна вoeна помош од…

Првата пратка од американскиот пакет безбедносна поддршка…

(Фото) Ѓоковиќ се релаксира во Црна Гора,…

Новак Ѓоковиќ се релаксира во Црна Гора…