Објавено на:

Политички аналитичари: Израел падна од високо, Xамаc ја доби медиумската битка

t

Политичкиот експерт Фахми Хуваиди рече дека прифаќањето на Израел за продолжување на примирјето со палестинските фракции на отпорот го означува почетокот на неговото повлекување од својата тврдоглава позиција на почетокот на војната, додека професорот по политички науки Билал Ал-Шобаки верува дека идејата за примирје е потребна од Тел Авив пред сè за да ги поправи своите првични цели.

Хуваиди за време на учеството во програмата „Газа… што понатаму?“ -, тврди дека Израел, кој зборуваше за искоренување на движењето на исламскиот отпор Хамас, почнал да го третира со почит, што значи дека почнал да се повлекува од позиција на закана, принцип на моќ и брутална желба за одмазда.

На истиот став е и шефот на Катедрата за политички науки на Универзитетот Хеброн, Билал Ал-Шобаки, кој рече дека филозофијата на примирјето се заснова пред се на принудување на Израел да ги повлече своите првични позиции и големи ветувања, што веќе е постигнато.

Ал-Шубаки смета дека посредниците не биле заинтересирани за деталите за примирјето, туку дека го одобруваат како прв чекор кон сузбивање на Израел и релаксирање на околината.

Ал-Шубаки истакна дека влијателните поранешни генерали во Израел зборуваат за потребата, владата на Бенјамин Нетанјаху да ја искористи секоја можност за ослободување затвореници преку посредници.

Дополнително, начинот на предавање на затворениците испраќа болни пораки до сите оние кои подигнаа големи слогани и ветуваа елиминација на Хамас, според Ал-Шубаки, кој смета дека отпорот се обидува да ги принуди Израелците да ги преиспитаат своите позиции и значајноста на воената операција по 50 дена војна.

Хуваиди се согласи со Ал-Шубаки, велејќи дека Хамас успеал во медиумите во оваа битка, иако Израел почна да шири лажна пропаганда кога упати многу обвинувања против Хамас кои беа прифатени од американскиот претседател Џо Бајден и западните земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…